,,Evitovka" zaujala prekvapivo aj mňa...

Autor: Ivana Hečková | 4.1.2015 o 14:15 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1489x

Dostala som darčekovú poukážku do istého kníhkupectva. Čo s ňou? Nie som nejaký knihomoľ, čítam len príležitostne a aj to väčšinou knihy v elektronickej podobe. A tak som sa prehrabovala v regáloch a rozhodovala sa, ktorá kniha bude poctená tým, že si ju prečítam. Zaujala ma kniha o škandáloch európskych panovníkov ale nebola v dostatočnej hodnote. Zrazu mi zrak padol na knihu a názvom Stratené. Obyčajná papierová väzba, nič viac ....

Nikdy predtým som nečítala nič od Evy Urbaníkovej alebo z jej vydavateľstva. Neviem. Jej knihy ma nikdy nelákali, zdali sa mi také nemastné, neslané. Už len tie názvy typu ,,Sushi v dushi" sa mi zdali prvoplánové a lacné. Navyše celkový dizajn kníh, rozmer a všetko čo sa toho týka na mňa nerobilo dobrý dojem.

Keď som už v spomínanom kníhkupectve lepšie prihliadla na Evitinu novú knihu a zistila,čím sa v nej zaoberala, bolo rozhodnuté. Konečne som prelomila bariéru a rozhodla sa spoznať štýl písania tejto autorky. Pravdu povediac o kúpe tejto knihy ma presvedčila veta na obálke, resp. vety: Milovali moslima, vydali sa zaňho a Evita sa s nimi stretla. Vôňa skutočného príbehu a reálnych výpovedí žien, ktoré sa rozhodli žiť ,,svoj arabský sen" okamžite vyslala moju ruku po knihu a následne moje nohy k pokladni.

Nevedela som sa dočkať kedy ju otvorím a začnem. Mala som ju doma už niekoľko dní ale nevedela som sa k tomu dokopať. Akoby to nadšenie zo mňa zrazu opadlo. Nedokázala som sa prinútiť.

Našťastie sa moja chuť čítať vrátila počas cesty do Prahy. Cesta ubiehala pomaly a tak som z tašky vybrali knihu a začala. Prvý príbeh dosť mierny s celkom šťastným koncom. Zdalo sa, že táto kniha nám má ukázať šťastné návraty a srdcervúce stretnutia po rokoch . Ako som však pokračovala ďalej v čítaní, zistila som, že to tak nie je...

Ďalšie príbehy už patrili do kategórie hard. Či už naivnosť žien alebo prešibanosť arabských mužov a ich obľúbenosť vo využívaní tzv. travel ban alebo zákaz vycestovania. Skrátka, ak ste manželia, máte  právo na jeho udelenie, ak máte strach, že by váš partner chcel utiecť s vašim dieťaťom z krajiny. No a ten naozaj egyptský manželia využívajú hojne. Všetko totižto boli príbehy o vzťahoch s Egypťanmi. Samozrejme travel ban je možné udeliť v mnohých aj v európskych krajinách.

Slzy a hrôza ma zalievali pri opise úteku s dieťaťom cez okno spustením sa po plachte alebo pri tom ako matka prišla navštíviť svoju dcéru a ona bola obrezaná! Takto by som dokázala menovať ďalšie a ďalšie napínavé situácie. No nebudem. Nebudem prezrádzať a kaziť tú správnu atmosféru a brať vám spontánne pocity pri čítaní tejto knihy.

Častokrát ženy hovoria o tom, že muži s ktorými si začali nie sú skutočnými Moslimami. Vraj skutočný Moslim sa nenechá vydržiavať ženou, nedovolí aby ho živila, kupovala mu letenku a podobne. Ten skutočný arabský už hromadí svoj majetok aby mohol zabezpečiť svoju ženu. Ona dokonca nemusí ani prispievať na domácnosť, len sa o ňu starať. Preto sa mnohí z nich oženia až v tridsiatke lebo dovtedy na to jednoducho nemajú. A niektorí z nich zase využívajú ženy z Európy na zlepšenie svojej finančnej situácie. 

Štýl písania je podľa mňa pomerne jednoduchý, môže sa zdať že išlo len o to čo najrýchlejšie vydať nejakú knihu. Sem - tam na vás pri čítaní vyskočí nejaký ten preklep. Neprekážalo mi to. Šlo mi o obsah. Príbehy týchto žien hovorili sami za seba a nepotrebovali žiadne komentáre a komplikované vetné konštrukcie. Autorka sa rozhodla predostrieť nám skutočné príbehy práve z tohto sveta a možno nimi aj upozorniť na hrozbu, ktorú vzťah s mužom inej kultúry, samozrejme nie každým, prináša.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?