,,Evitovka" zaujala prekvapivo aj mňa...

Autor: Ivana Hečková | 4.1.2015 o 14:15 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1555x

Dostala som darčekovú poukážku do istého kníhkupectva. Čo s ňou? Nie som nejaký knihomoľ, čítam len príležitostne a aj to väčšinou knihy v elektronickej podobe. A tak som sa prehrabovala v regáloch a rozhodovala sa, ktorá kniha bude poctená tým, že si ju prečítam. Zaujala ma kniha o škandáloch európskych panovníkov ale nebola v dostatočnej hodnote. Zrazu mi zrak padol na knihu a názvom Stratené. Obyčajná papierová väzba, nič viac ....

Nikdy predtým som nečítala nič od Evy Urbaníkovej alebo z jej vydavateľstva. Neviem. Jej knihy ma nikdy nelákali, zdali sa mi také nemastné, neslané. Už len tie názvy typu ,,Sushi v dushi" sa mi zdali prvoplánové a lacné. Navyše celkový dizajn kníh, rozmer a všetko čo sa toho týka na mňa nerobilo dobrý dojem.

Keď som už v spomínanom kníhkupectve lepšie prihliadla na Evitinu novú knihu a zistila,čím sa v nej zaoberala, bolo rozhodnuté. Konečne som prelomila bariéru a rozhodla sa spoznať štýl písania tejto autorky. Pravdu povediac o kúpe tejto knihy ma presvedčila veta na obálke, resp. vety: Milovali moslima, vydali sa zaňho a Evita sa s nimi stretla. Vôňa skutočného príbehu a reálnych výpovedí žien, ktoré sa rozhodli žiť ,,svoj arabský sen" okamžite vyslala moju ruku po knihu a následne moje nohy k pokladni.

Nevedela som sa dočkať kedy ju otvorím a začnem. Mala som ju doma už niekoľko dní ale nevedela som sa k tomu dokopať. Akoby to nadšenie zo mňa zrazu opadlo. Nedokázala som sa prinútiť.

Našťastie sa moja chuť čítať vrátila počas cesty do Prahy. Cesta ubiehala pomaly a tak som z tašky vybrali knihu a začala. Prvý príbeh dosť mierny s celkom šťastným koncom. Zdalo sa, že táto kniha nám má ukázať šťastné návraty a srdcervúce stretnutia po rokoch . Ako som však pokračovala ďalej v čítaní, zistila som, že to tak nie je...

Ďalšie príbehy už patrili do kategórie hard. Či už naivnosť žien alebo prešibanosť arabských mužov a ich obľúbenosť vo využívaní tzv. travel ban alebo zákaz vycestovania. Skrátka, ak ste manželia, máte  právo na jeho udelenie, ak máte strach, že by váš partner chcel utiecť s vašim dieťaťom z krajiny. No a ten naozaj egyptský manželia využívajú hojne. Všetko totižto boli príbehy o vzťahoch s Egypťanmi. Samozrejme travel ban je možné udeliť v mnohých aj v európskych krajinách.

Slzy a hrôza ma zalievali pri opise úteku s dieťaťom cez okno spustením sa po plachte alebo pri tom ako matka prišla navštíviť svoju dcéru a ona bola obrezaná! Takto by som dokázala menovať ďalšie a ďalšie napínavé situácie. No nebudem. Nebudem prezrádzať a kaziť tú správnu atmosféru a brať vám spontánne pocity pri čítaní tejto knihy.

Častokrát ženy hovoria o tom, že muži s ktorými si začali nie sú skutočnými Moslimami. Vraj skutočný Moslim sa nenechá vydržiavať ženou, nedovolí aby ho živila, kupovala mu letenku a podobne. Ten skutočný arabský už hromadí svoj majetok aby mohol zabezpečiť svoju ženu. Ona dokonca nemusí ani prispievať na domácnosť, len sa o ňu starať. Preto sa mnohí z nich oženia až v tridsiatke lebo dovtedy na to jednoducho nemajú. A niektorí z nich zase využívajú ženy z Európy na zlepšenie svojej finančnej situácie. 

Štýl písania je podľa mňa pomerne jednoduchý, môže sa zdať že išlo len o to čo najrýchlejšie vydať nejakú knihu. Sem - tam na vás pri čítaní vyskočí nejaký ten preklep. Neprekážalo mi to. Šlo mi o obsah. Príbehy týchto žien hovorili sami za seba a nepotrebovali žiadne komentáre a komplikované vetné konštrukcie. Autorka sa rozhodla predostrieť nám skutočné príbehy práve z tohto sveta a možno nimi aj upozorniť na hrozbu, ktorú vzťah s mužom inej kultúry, samozrejme nie každým, prináša.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?